EPDK, enerji sektöründeki siber saldırılara karşı harekete geçti

By | 14 Ağustos 2017

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) siber saldırılara karşı endüstriyel kontrol sistemlerinin daha güvenli ve dirençli hale getirilmesi için “Enerji Sektöründe Kullanılan Endüstriyel Kontrol Sistemlerinde Bilişim Güvenliği” yönetmelik taslağını hazırladı ve resmi internet sitesinden yayınlayarak kamuoyunun görüş ve değerlendirmesine açtı.

İlgili dökümana yandaki linkten erişebilirsiniz ( LINK )

20 Nisan 2017 tarihine kadar yönetmelik ve rehber taslakla ilgili görüşler EPDK’ya bildirilebilecek.

Görüşe açılan yönetmelik taslağında, kritik enerji sistemlerinde kullanılan endüstriyel kontrol sistemlerinin bilişim süreçlerinin kurumlar tarafından izlenmesi ve güvenliğinin sağlanmasına ilişkin esasların düzenlenmesi planlanmaktadır.

Bu konuda ki eksikliklerin kurumlar tarafından giderilecek olması Ülkemiz için sevindirici ve başarılı bir hamledir. Son yaşanan, İran’daki nükleer santralin bir süre kullanılamaz hale getirildiği görüldükten sonra konunun ne kadar önemli ve kritik olduğu görülmektedir.

Enerji sektörü için Dünya çapında yapılan çalışmalarda ise, Dünya Enerji Konseyi’nin (WEC) yayınlamış olduğu son raporda, “siber riskler” enerji sektörü için en önde gelen risk faktörlerinden biri olarak değerlendirmektedir.