DNS’in aslında ne işe yaradığını merak ettiniz mi ?

By | 11 Aralık 2017

Gündelik hayatımızda interneti çok sık kullanıyoruz. Ama farkında olmadan kullandığımız DNS’in aslında ne işe yaradığını merak ettiniz mi ?

 

İnternetle ilgisi Instagram, Facebook, Twitter, Online Gazete ile sınırlı bile olsa mutlaka DNS adını duydunuz diye tahmin ediyorum.

Özellikle geçmişte Youtube gibi global bir medya servisinin ülkemizdeki erişiminin yasaklandığını hatırlatarak başlayalım.

Bu erişimi durdurmak için Hukuki kararlar alındıktan sonra, Bilgi Teknolojileri ve İletişim  Kurumu (BTK) tüm operatörlere mahkeme kararlarına uygun olarak erişimin kısıtlanmasını ister.

Operatörler ise kendi müşterilerine hizmet veren DNS sistemlerinde, blokaj uygulanacak bu web sitesinin yayın yapan tüm IP ve alan adlarına blokaj uygular.

Sonrasında ise, IP adreslerinin çıkışları yine tüm operatörler tarafından engellenerek, bulunduğunuz ülkede erişim kısıtlaması tamamlanmış olur. (Blacked Hole Routing, ACL gibi yöntemlerle)

DNS aslında şudur;

Açılımı Domain Name System’dir. Tarayıcınızın adres satırına gitmek istediğiniz sitenin adını yazdığınızda aslında onu arka planda IP adresine çeviren ve sizi siteye eriştiren sistemin adıdır.

Kısaca örneklendirirsek, hiçbir kullanıcı Google’ın ip adresini ezbere  bilmez ve adres çubuğuna IP adresi yazmaz.

Diğer bir tabirle anlatmak istersek DNS, site adlarını IP adreslerine yönlendiren bir veritabanına sahip büyük bir bilgisayar sistemidir. Dünya üzerinde var olan DNS sunucularının büyük çoğunluğu operatör ve servis sağlayıcılara aittir. Sahip oldukları bu sistemleri müşterilerine açıp hizmet verirler. (Turkcell, Vodafone, Turk.net, Superonline vs..)

Bununla birlikte ücretsiz olarak hizmet veren ve en çok kullanılan DNS servislerinden bir kaçını paylaşmak istiyorum.

 

Servis Sağlayıcı Birincil DNS Sunucusu Diğer DNS Sunucusu
Google 8.8.8.8 8.8.4.4
Comodo Secure DNS 8.26.56.26 8.20.247.20
Dyn 216.146.35.35 216.146.36.36

 

Peki erişim sağlayamadığımız web sitelerine kullanmakta olduğumuz DNS adresini değiştirerek erişebilir miyiz ?

Bu sorunun %90 cevabı, evet erişebiliriz.

Çünkü problemlerin büyük çoğunluğu operatörlerin DNS sistemlerinde çıkmaktadır. DNS adresini değiştirmek büyük olasılıkla sorununuzu çözecek ve erişmek istediğiniz web sitesine erişebileceksiniz.